15 kwietnia 2024

3 rzeczy, które podczas plażowania niszczą Twoje okulary z antyrefleksem 

Jeśli nosisz okulary fotochromowe, przeciwsłoneczne czy bezbarwne okulary z antyrefleksem i wybierasz się na plażę, to koniecznie przeczytaj! Unikniesz zniszczeń i wydatków. Tego, co stanie się na plaży z Twoimi okularami nie obejmuje gwarancja.

 

Po pierwsze - temperatura

Okulary nie znoszą wysokich temperatur. Plastikowe szkła już w 50 stopniach zwiększają swoją objętość. W wyższych temperaturach zmieniają kształt i kolor. Konsekwencji pozostawienia okularów na słońcu lub w bardzo nagrzanym miejscu może być kilka:

 

  • Szkła się zdeformują, zwłaszcza, jeśli są ciasno wstawione w oprawę.

  • Szkła staną się mętne lub żółtawe, efekt pozostanie pomimo mycia.

  • Na powierzchni szkła pojawią się zacieki spowodowane łuszczeniem się warstwy antyrefleksyjnej.

 

 Sugestia: Okulary trzymaj w cieniu. Najlepsze miejsce to torba czy plecak położone w cieniu. Co jakiś czas upewnij się, czy szkła i oprawy nie są zbyt nagrzane.

 

Po drugie - piach

Okulary nawet z najtwardszym antyrefleksem nie są odporne na działanie piasku. Zarówno drobne ziarenka jak i grubszy żwir dostają się w różne zakamarki oprawki. Podczas czyszczenia okularów mogą się uwolnić i dostać pod ściereczkę. Wówczas nieświadomie można uszkodzić warstwy antyrefleksyjne i szkła. Tak powstałe rysy są dokuczliwe i nie można ich w żaden sposób usunąć.

 

 Sugestia: Trzymaj okulary i ściereczkę do czyszczenia na plaży w szczelnym etui. Nigdy nie czyść okularów na plaży.

 

Po trzecie - sól

Sól rozpuszczona w wodzie morskiej, a nawet chlor w wodzie basenowej, uszkadzają warstwy chroniące szkła w okularach. Po odparowaniu wody sól i chlor pozostają na powierzchni szkieł, krystalizują się w mikrozarysowaniach i niszczą powłokę antyrefleksyjną. Mogą też uszkadzać metalowe elementy oprawy – złota powierzchnia zniknie, odkrywając matowy, szary metal.

 

 Sugestia: Przed wejściem do wody zawsze zdejmuj okulary.

 

Marki: 

VEO

EGO

MioControl HD

MioExpert HD

Zoom HD

DuoMax HD

Biuro G2 HD

WorkMax HD

UV-Max

Neochromes

Transitions

© SZAJNA Laboratorium Optyczne, 1991 - 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Soczewki okularowe to wyrób medyczny.

Używaj ich zgodnie z instrukcją użytkowania lub etykietą.