15 lutego 2024

Antyrefleks Drive Control, który zmniejsza efekt oślepienia po zmroku

Szkła okularowe, które chronią przed efektem oślepienia to marzenie każdego kierowcy. O ile w słońcu świetnie sprawdzają się polaryzacyjne soczewki okularowe, o tyle nocą trudno było by jeździć w przyciemnianych szkłach. Czy antyrefleks Drive Control pomoże w rozwiązaniu problemu?

 

Jesień i zima to trudny czas za kółkiem. Zmrok zapada coraz szybciej, codzienne powroty z pracy, a w grudniu i poranne dojazdy odbywają się w ciemnościach. Skracanie się dnia postępuje w takim tempie, że trudno się do niego łagodnie przyzwyczaić. Intensywne światła innych uczestników ruchu zdecydowanie nie ułatwiają prowadzenia samochodu. Kontrast pomiędzy ciemnością a światłami reflektorów czy stopu razi oczy, pogarsza percepcję odległości, czy nawet oślepia.  W sposób wyraźny obniża to bezpieczeństwo jazdy.

 

Jak działają szkła okularowe z Drive Control

Szkła z Drive Control pokryte są specjalną powłoką, która odbija lub pochłania niepożądane, powodujące oślepienie zakresy światła widzialnego. Zostały one dobrane w oparciu o charakterystykę widma żarówek używanych w ruchu drogowym. Ważne jest to, że każde z tych źródeł ma widmo różniące się znacznie od światła dziennego.

 

Po pierwsze LED-y – coraz chętniej stosowane zarówno w światłach pojazdów jak i oświetleniu drogi mają zwiększoną ilość barwy niebieskiej. Drive Control odbija światło niebieskie, co również zmniejsza zmęczenie oczu.

 

Po drugie halogeny – tradycyjnie stosowane w światłach przednich pojazdów, mają zwiększoną ilość światła czerwonego, wysokoenergetycznego. Drive Control pochłania ten rodzaj światła. Użytkownik odczuwa działanie powłoki Drive Control przede wszystkim patrząc na źródła światła. Poświata wokół lamp drogowych i samochodowych jest zmniejszona, regularna i nie ogranicza widoczności na drodze.  Odblaski powstające na gładkich powierzchniach są mniejsze i mają zmniejszoną jasność.

 

Również szkła progresywne z Drive Control

Pacjenci po czterdziestce mogą korzystać z soczewek progresywnych z Drive Control. Są to jednak szkła okularowe dla osób w każdym wieku – dostępne są zarówno jako najpopularniejsze szkła jednoogniskowe do korekcji bliskowzroczności, dalekowzroczności i astygmatyzmu. Powłokę Drive Control można wybrać w soczewkach okularowych ze wsparciem akomodacji czy szkłach specjalistycznych.

 

Przyjemne użytkowanie szkieł z Drive Control

Uszlachetnienie szkieł Drive Control nie tylko poprawia widoczność na drodze. Wpływa również na łatwość użytkowania okularów dzięki własnościom antystatycznym, hydrofobowym i oleofobowym i podwyższonej śliskości. Dla osoby noszącej okulary oznacza to, że szkła nie rysują się tak szybko, łatwo się czyszczą, są mniej podatne na zabrudzenia typu kurz czy pot, a także szybko odparowują.

 

Soczewki okularowe z Drive Control – to warto wiedzieć

Wybierając szkła z antyrefleksem Drive Control należy spodziewać się, że będą one nieco ciemniejsze, niż typowe bezbarwne szkła okularowe. To efekt działania polegającego na pochłanianiu światła czerwonego. Aby zobaczyć jak Drive Control działa i wygląda warto poprosić optyka o pokazanie próbki.

 

Marki: 

VEO

EGO

MioControl HD

MioExpert HD

Zoom HD

DuoMax HD

Biuro G2 HD

WorkMax HD

UV-Max

Neochromes

Transitions

© SZAJNA Laboratorium Optyczne, 1991 - 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Soczewki okularowe to wyrób medyczny.

Używaj ich zgodnie z instrukcją użytkowania lub etykietą.