15 lutego 2024

Dbam o oczy

5 powodów, dla których warto gimnastykować oczy

Twoje oczy poruszane są przez mięśnie, które odpowiadają za to, w jakim kierunku patrzysz. To również mięśnie sprawiają, że widzisz dobrze blisko i daleko. Napięcie lub rozluźnienie mięśnia rzęskowego powoduje zmianę kształtu rogówki, czyli naturalnej soczewki przez którą wpada światło do oka. W ten sposób soczewka robi się bardziej wypukła i wówczas widzisz blisko, lub bardziej płaska i wówczas widzisz dobrze daleko. Zupełnie jak w obiektywie aparatu fotograficznego.

Dlaczego zatem warto gimnastykować oczy?

 

Po 1. Zobaczysz wyraźniej

Ćwicząc regularnie oczy, usprawnisz mięśnie zewnętrzne i wewnętrzne gałki ocznej. To tak jak z uprawianiem sportu – im więcej robisz pompek tym łatwiej Ci to przychodzi. Z oczami jest dokładnie tak samo – ćwiczenia, które wymagają ruchów większych niż zazwyczaj wyrobią Ci „bicepsy” w oczach. W efekcie Twoje oczy będą szybsze, bardziej skuteczne i dokładne.

 

Po 2. Lepiej ocenisz odległość

Często nierównomiernie obciążamy nasze oczy. Osoby praworęczne mocniej pracują do bliży okiem lewym. Czasem jest to wynikiem różnej jakości widzenia w oku prawym i lewym. Kiedy jedno oko dominuje, drugie może zostać „wyłączone” przez mózg. Pojawia się wówczas problem z trójwymiarowym widzeniem. Ćwiczenie pomaga utrzymać równomierną pracę i lepszą współpracę obu oczu.

 

Po 3. Pozbędziesz się bólu oczu

Każdy dzień to dla Twoich oczu intensywny wysiłek, z którego nie zdajesz sobie sprawy. Oczy poruszają się nieustannie w ciągu dnia oraz kiedy śpisz. Przez wiele godzin napinają się i rozkurczają mięśnie rzęskowe, aby dostosować kształt rogówki oka do patrzenia na różne odległości. Kiedy bolą Cię oczy, to prawdopodobnie Twoje mięśnie oczu są skurczone od nadmiernego wysiłku. Możesz to porównać do skurczu łydki. Wtedy pomaga naciągnięcie mięśnia, by uzyskać efekt rozluźnienia. Ćwicząc oczy rozciągasz skurczone mięśnie, pozwalasz im się rozluźnić i pozbywasz się bólu.

 

Po 4. Opóźnisz starzenie się oczu

Nie bez powodu osoby starsze noszą okulary. Z wiekiem mięśnie oczu słabną, oko coraz trudniej dostosowuje się do zmiennej odległości. Twoja soczewka działa coraz wolniej. Jednak gimnastykowane oczy, które są rozluźniane, odpoczywają regularnie od czytania i komputera starzeją się wolniej. Mięśnie oka dłużej są elastyczne i szybciej reagują na impulsy spływające z Twojego mózgu.

 

Po 5. Rzadsze bóle głowy, lepsza koncentracja

Częstym winowajcą kłopotów z koncentracją jest nieostre widzenie, a wysiłek wkładany w skupienie wzroku może powodować bóle głowy. Regularne ćwiczenie oczu usprawnia mięśnie zewnętrzne i wewnętrzne gałki ocznej, dzięki czemu mniej wysiłku wkładasz w skupienie wzroku i lepiej koncentrujesz się na ważnych dla ciebie sprawach.

 

Marki: 

VEO

EGO

MioControl HD

MioExpert HD

Zoom HD

DuoMax HD

Biuro G2 HD

WorkMax HD

UV-Max

Neochromes

Transitions

© SZAJNA Laboratorium Optyczne, 1991 - 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Soczewki okularowe to wyrób medyczny.

Używaj ich zgodnie z instrukcją użytkowania lub etykietą.