17 kwietnia 2024

Moje szkła

Dlaczego okulary z antyrefleksem nie są zbędnym luksusem dla Twojego dziecka?

Okulary ze szkłami o wyższej jakości przeznaczone dla dziecka, to ciągle w oczach wielu rodziców wydatek, na który nie są gotowi. Rzadko kupują szkła okularowe z antyrefleksem swoim pociechom. To błąd, który nie wynika ze złej woli, ale często braku własnego doświadczenia w noszeniu okularów lub niedostatecznej wiedzy o roli powłok antyrefleksyjnych.

 

Akceptacja okularów przez dziecko

Okulary na twarzy dziecka są dla niego czymś nowym. Rodzice i dziecko często koncentrują się na wyborze ładnych, dobrze trzymających się oprawek, a dziecko i tak nie chce nosić okularów. Coraz rzadszym powodem takiej sytuacji jest brak akceptacji otoczenia – obecnie spory odsetek dzieci w różnym wieku nosi okulary. Dziecko często nie umie wyjaśnić dlaczego nie zakłada okularów, ale wystarczy przyjrzeć się szkłom. Okulary są ciągle brudne i zamiast pomagać - przeszkadzają, dlatego dziecko rzuca je w kąt.

 

Jak działa antyrefleks?

Wyobraźmy sobie samochód, w którym zdemontowano wszystkie elementy poprawiające widoczność przez przednią szybę – wycieraczki, spryskiwacz i dmuchawę. Co więcej, nocą można go prowadzić tylko przy zapalonym wewnętrznym świetle. Takim samochodem nie da się jeździć. Szyba brudzi się i nie ma możliwości szybkiego jej umycia. Krople deszczu przesłaniają drogę, a zaparowana szyba zaburza widoczność. Zapalone wewnątrz światło powoduje, że kierowca widzi odbicie wnętrza samochodu w szybie, co utrudnia obserwację drogi. Tak samo czuje się ktoś, kto ma okulary bez antyrefleksu.

Nowoczesne szkła okularowe wykonuje się z plastiku. Dzięki temu są lekkie i bezpieczne i nie tłuką się jak szklane soczewki. Jednak plastik jest dosyć miękki i elektryzuje się. Dlatego soczewki bez uszlachetnień łatwo jest zarysować i zabrudzić, a trudno doczyścić bez użycia wody z płynem zawierającym detergenty. Takie szkła mocno zaparowują a kropelki pary długo się na nich utrzymują. Powłoki antyrefleksyjne niwelują te niedogodności oraz zmniejszają odbicia na powierzchni szkła. Użytkownik nie widzi odbicia własnej twarzy po wewnętrznej stronie szkieł, nic go nie rozprasza. Ma wtedy bardzo naturalne odczucie ostrego widzenia przez zupełnie niewidzialne dla niego szkło.

 

Kiedy szkła okularowe z antyrefleksem?

Właściwy dobór okularów dla dziecka to proces wieloetapowy. Po zdiagnozowaniu wady wzroku, lekarz nie może od razu zaaplikować dziecku docelowej mocy szkieł, ponieważ jego mózg musi stopniowo przyzwyczajać się do korekcji. Oznacza to od 2 do 4 zmian mocy szkieł w pierwszym roku noszenia okularów.

Jeśli dziecko jest w wieku przedszkolnym, warto zadbać o przynajmniej podstawowe zabezpieczenie szkieł powłoką utwardzającą, która chroni szkła przed zarysowaniem. Po około roku, kiedy moc szkieł stabilizuje się, ale już okulary robią się zbyt małe do rosnącej buzi dziecka, następuje ich wymiana i wtedy warto zainwestować w powłokę antyrefleksyjną. Jeśli dziecko jest w wieku szkolnym, korzysta z telefonu, komputera czy tabletu wówczas rodzic powinien jak najszybciej rozważyć okulary z antyrefleksem.

 

Wybór powłoki antyrefleksyjnej

Dzieciom rekomendujemy powłokę Diament Plus oraz LED Control. Obie mają wszystkie właściwości użytkowe jak odporność na zarysowania i zabrudzenia, łatwość czyszczenia, dużą szybkość odparowywania. Różnią się natomiast swoją funkcją. Diament Plus to uniwersalna powłoka antyodbiciowa, która powoduje, że szkła stają się niewidoczne dla dziecka. Powłoka LED Control natomiast chroni rozwijające się oczy dziecka przed niekorzystnym działaniem światła niebieskiego, które pochodzi z ekranów urządzeń elektronicznych i sztucznego oświetlenia.

 

 

Marki: 

VEO

EGO

MioControl HD

MioExpert HD

Zoom HD

DuoMax HD

Biuro G2 HD

WorkMax HD

UV-Max

Neochromes

Transitions

© SZAJNA Laboratorium Optyczne, 1991 - 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Soczewki okularowe to wyrób medyczny.

Używaj ich zgodnie z instrukcją użytkowania lub etykietą.