23 maja 2024

Po co mi okulary z antyrefleksem?

Podczas wizyty w salonie optycznym, kiedy już masz wybraną oprawę i zaczyna się rozmowa o szkłach, z ust optyka pada obowiązkowe pytanie: „Soczewki z antyrefleksem?”.

I wtedy zaczynasz się zastanawiać „a właściwie po co mi okulary z antyrefleksem?”.

 

Szkła z antyrefleksem - co to jest?

Szkła z antyrefleksem to soczewki, na których powierzchnię nakładane są od strony wewnętrznej i zewnętrznej dodatkowe warstwy różnych substancji. Dzięki tym substancjom szkła zyskują nowe właściwości.

W zasadzie każdy rodzaj szkieł może posiadać dodatkowe uszlachetnienie w postaci powłoki antyrefleksyjnej – bez względu na to, czy są to okulary bezbarwne, czy takie, w których znajdą się samościemniające soczewki (fotochromowe) czy okulary progresywne.

 

Po co powstały soczewki z antyrefleksem?

Szkła z antyrefleksem stały się potrzebne w świecie, w którym wszędzie dookoła jest pełno źródeł światła – zarówno naturalnego jak i sztucznego. Osoby noszące okulary skarżyły się na to, że źle widzą, widzą odbicie własnych oczu w szkłach. W efekcie powstała technologia, która redukuje prawie do zera odbicia od soczewek. Ty, jako ich użytkownik masz dzięki temu wrażenie, że szkła są dla Ciebie zupełnie niewidzialne, czujesz, że widzisz wszystko ostro i wyraźnie.

 

Co robi antyrefleks?

Powłoki antyrefleksyjne składają się nawet z kilkudziestu warstw o mikroskopijnej grubości. Te warstwy modyfikują działania światła na powierzchni wewnętrznej i zewnętrznej szkieł okularowych. Jednocześnie chronią też szkła przed zarysowaniem, zabrudzeniem, ułatwiają czyszczenie i odparowywanie Twoich okularów. Te ostatnie własności mają istotny wpływ na komfort użytkowania okularów.

 

Czy wszystkie powłoki antyrefleksyjne są takie same?

W firmie SZAJNA oferujemy 3 rodzaje powłok uszlachetniających, nie wszystkie z nich są typowymi powłokami antyrefleksyjnymi, chociaż potocznie tak się je nazywa:

  • Powłoki uniwersalne antyrefleksyjne jak Super Aqua Plus i Diament Plus. Ich właściwości antyrefleksyjne są podobne – powodują, że do oka trafia niemal 100% światła. Jednak antyrefleks Diament Plus jest szczególnie odporny na uszkodzenia mechaniczne. dzięki temu stosunkowo miękkie szkła plastikowe stają się trwalsze.
  • Powłoki z dodatkową funkcją – ich zadaniem jest selektywne odbijanie niektórych rodzajów światła. Do takich soczewek należy LED Control, który nie dopuszcza do oczu niekorzystnego światła niebieskiego, które emituje sztuczne oświetlenie i ekrany. DRVE Control zaś wspiera oczy w warunkach drogowych, ze szczególnym naciskiem na efekt oślepienia. Świetnie sprawdza się stosowany na ściemniające się soczewki.
  • Powłoki lustrzane, które sprawiają, że przeciwsłoneczne szkła z mocą wyglądają jak stylowe okulary modowe. W związku z tym, że odbijają bardzo dużo światła, nie stosuje się ich na samorozjaśniające się soczewki.

 

Mamy nadzieję, że teraz z łatwością odpowiesz na pytanie optyka i wybierzesz najlepsze dla siebie szkła z antyrefleksem.

 

Marki: 

VEO

EGO

MioControl HD

MioExpert HD

Zoom HD

DuoMax HD

Biuro G2 HD

WorkMax HD

UV-Max

Neochromes

Transitions

© SZAJNA Laboratorium Optyczne, 1991 - 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Soczewki okularowe to wyrób medyczny.

Używaj ich zgodnie z instrukcją użytkowania lub etykietą.