02 stycznia 2024

Wady wzroku

Dlaczego mam szkła cylindryczne?

Szkła cylindryczne są soczewkami korygującymi astygmatyzm. Ich konstrukcja jest inna niż „zwykłych” szkieł korygujących krótkowzroczność lub dalekowzroczność. Nazwa „szkła cylindryczne” pochodzi od przypominającego wycinek cylindra kształtu. Okulary, w których są soczewki cylindryczne korygują wadę wzroku, która jest zupełnie inna od krótkowzroczności czy dalekowzroczności.

 

Czym jest astygmatyzm?

Niczym innym jak wspomnianą wcześniej wadą wzroku. Najczęściej wynika ona z nieregularności rogówki oka, czyli pierwszej powierzchni na której załamują się promienie świetlne. Można przyjąć, że typowa rogówka jest kulista. W oku astygmatycznym rogówka przypomina kształtem piłkę do rugby. Promienie świetlne przechodząc przez tak zbudowaną rogówkę załamują się w inny sposób, niż przez rogówkę bez astygmatyzmu. Zamiast jednego punktu, w którym przecinają się promienie, otrzymujemy dwa takie punkty – tzw. ogniska. W zależności jak duża jest różnica w krzywiznach, punkty te są bliżej lub dalej od siebie, a wartością astygmatyzmu jest odległość pomiędzy nimi. Nasza piłka do rugby prócz tego, że może „leżeć”, może również „stać” na czubku, czy też być pochylona pod każdym innym kątem względem poziomu. Właśnie to pochylenie jest tak zwaną osią astygmatyzmu.

 

Jak działają szkła cylindryczne?

Ostry i wyraźny obraz powstaje, kiedy wszystkie promienie światła zbierają się w jednym punkcie (najlepiej na siatkówce oka). W przypadku astygmatyzmu musimy połączyć dwa ogniska powstające gdy światło przechodzi przez nieregularna rogówkę. Robią to szkła cylindryczne. Swoją konstrukcją przypominają wycinek cylindra – jednym przekroju nie posiadają żadnej mocy, a w drugim powinny mieć wartość równą wartości naszego astygmatyzmu, aby przesunąć jeden punkt skupiania światła do drugiego. Dzięki uwzględnieniu osi, w jakiej przesunięcie następuje pacjent odzyskuje dzięki okularom cylindrycznym ostrość widzenia.

 

Kiedy szkła to połączenie sfery i cylindra?

Astygmatyzm może występować jako osobna wada wzroku. Wtedy po zastosowaniu szkieł cylindrycznych, nasze połączone punkty znajdują się od razu na siatkówce i pacjent widzi prawidłowo. Wada ta, może być również łączona z krótkowzrocznością i dalekowzrocznością. Wtedy po połączeniu ognisk musimy je jeszcze przesunąć na siatkówkę odpowiednią wartością sferyczną, czyli popularnymi „plusami” lub „minusami”. Soczewkami korygującymi są wtedy soczewki sfero-cylindryczne, które jednocześnie korygują obydwie wady wzroku.

 

Czy łatwo przyzwyczaić się do okularów ze szkłami cylindrycznymi?

Często spotykana jest opinia, że do szkieł cylindrycznych ciężko się przyzwyczaić. Oczywiście, może się zdarzyć sytuacja, kiedy po odebraniu pierwszych okularów ze szkłami korygującymi astygmatyzm czujemy się nieswojo, obraz wydaje się jakby płynął a podłoga „ucieka” spod nóg. Należy pamiętać, że nasz mózg musi przyzwyczaić się do nowej interpretacji informacji płynących z oczu. A w oczach po założeniu nowych okularów obraz powstaje w zupełnie innym miejscu niż dotychczas. Po kilku dniach objawy powinny zniknąć, a pacjent powinien się cieszyć nowym, ostrzejszym widzeniem. Jeśli jednak objawy dalej się utrzymują, warto odwiedzić naszego specjalistę i skonsultować przepisaną korekcję. Może się zdarzyć, że pełna korekcja astygmatyzmu nie jest przyjmowana przez nasz organizm i konieczne będzie zmniejszenie wartości korekcji.

 

Jak to możliwe, że dotąd nie stwierdzono u mnie astygmatyzmu?

Czasem zdarza się, że przez długie lata astygmatyzm nie był korygowany i w pewnym momencie pacjent dostaje informację o konieczności stosowania szkieł cylindrycznych. W przypadku małych wartości astygmatyzmu, nie jest jednoznaczne dlaczego astygmatyzm nie był wcześniej wykryty. Może być to spowodowane elastycznością układu optycznego i umiejętnością adaptacji mózgu do niewielkich wartości astygmatyzmu. Z czasem ta umiejętność jest mniejsza i potrzebujemy wsparcia w postaci szkieł cylindrycznych. Niekiedy specjaliści uważają, że nie jest konieczne zapisywanie tak małych wartości, jeśli jednak widzenie staje się wtedy ostrzejsze i wyraźniejsze, warto zdecydować się na pełną korekcję wady wzroku.

 

Co, jeśli wartość cylindryczna szkła wzrasta z wiekiem?

Wartość astygmatyzmu jest raczej stała, lub jej zmiany są niewielkie na przestrzeni lat (w przypadku niepełnej korekcji, ze względu na złe samopoczucie). Jeżeli następuje bardzo szybki wzrost wartości szkieł cylindrycznych w krótkim czasie, należy udać się do okulisty w celu diagnostyki pod względem chorób takich jak np. zaćma lub stożek rogówki.

 

 

Marki: 

VEO

EGO

MioControl HD

MioExpert HD

Zoom HD

DuoMax HD

Biuro G2 HD

WorkMax HD

UV-Max

Neochromes

Transitions

© SZAJNA Laboratorium Optyczne, 1991 - 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Soczewki okularowe to wyrób medyczny.

Używaj ich zgodnie z instrukcją użytkowania lub etykietą.