23 maja 2024

Dlaczego okulary fotochromowe latem są jaśniejsze?

Jest słoneczny, upalny dzień. Zakładasz rano swoje okulary fotochromowe i myślisz sobie „OK, wyjdę na zewnątrz, moje okulary zrobią się ciemne i już nie będzie mnie razić słońce”. Tymczasem na zewnątrz temperatura sięga blisko 30 stopni. Wychodzisz raźnym krokiem i Twoje okulary zabarwiają się tak, jakby brakowało im energii, zaciemniają się nie całkiem, trochę niemrawo, są jaśniejsze niż zwykle. Zastanawiasz się, o co chodzi, przecież niebo jest bezchmurne, słońce świeci bezlitośnie.

 

Dlaczego tak się dzieje?

Za zmianę zabarwienia soczewki okularowej odpowiadają pigmenty fotochromowe, których w soczewce jest miliardy. W stanie spoczynku są ułożone w taki sposób, że nie zatrzymują światła. Aby się zabarwić, muszą być wzbudzone przez promieniowanie UV. Cząsteczki pigmentu zmieniając kształt ograniczają przenikanie światła, co widzimy jako zmianę koloru szkieł na brązowy, szary czy szaro-zielony.

 

Za odbarwianie okularów fotochromowych odpowiada energia cieplna. Pigmenty fotochromowe potrzebują jej, aby cząsteczki wróciły do kształtu, który nie zatrzymuje światła. Procesowi temu musi również towarzyszyć ustąpienie promieniowania UV. Kiedy wchodzisz do pomieszczenia, które przez większość roku jest cieplejsze niż temperatura na zewnątrz i nie ma tam promieniowania UV, Twoje okulary fotochromowe w ciągu kilku minut stają się bezbarwne.

Szkła fotochromowe działają optymalnie w temperaturze od 0 do 23 stopni. Kiedy słupek rtęci szybuje wyżej, Twoje inteligentne soczewki okularowe są poddawane dwóm przeciwstawnym siłom. Energia cieplna kumulowana na rozgrzanych szkłach okularowych jest tak duża, że reakcja fotochromowa jest osłabiona. Po ustaniu upałów szkła fotochromowe znów będą zabarwiać się do maksimum intensywności koloru.

 

Warto też pamiętać o tym, że na stopień zabarwienia szkieł fotochromowych ma wpływ to, gdzie ich używamy. Na otwartej, trawiastej przestrzeni jest znacznie mniej promieniowania UV niż w mieście pomiędzy budynkami, czy nad wodą. Rośliny pochłaniają promieniowanie UV, zaś jasne i gładkie powierzchnie odbijają je. W górach promieniowanie UV jest bardziej intensywne niż na nizinach, gdzie promieniowanie UV zatrzymywane jest przez atmosferę .

 

Marki: 

VEO

EGO

MioControl HD

MioExpert HD

Zoom HD

DuoMax HD

Biuro G2 HD

WorkMax HD

UV-Max

Neochromes

Transitions

© SZAJNA Laboratorium Optyczne, 1991 - 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Soczewki okularowe to wyrób medyczny.

Używaj ich zgodnie z instrukcją użytkowania lub etykietą.