17 kwietnia 2024

Dlaczego zimą fotochromy są takie ciemne?

Twoje szkła fotochromowe w dość pochmurne zimowe południe są ciemne. Zastanawiasz dlaczego tak się dzieje, mimo tego, że nie ma słońca?

 

Za zmianę zabarwienia szkieł fotochromowych odpowiadają pigmenty fotochromowe, których miliardy znajdują się w szkłach. Pod wpływem promieniowania UV zmieniają kształt, ograniczając przenikanie światła, co widzimy jako zmianę zabarwienia.

Promieniowanie UV dociera do ziemi niemal tak samo intensywnie w pochmurne dni, co w słoneczne. Chmury przesłaniające światło słoneczne, nie są dla ultrafioletu przeszkodą. Dlatego może zdarzyć się, że w pochmurny dzień, bez względu na porę roku, szkła fotochromowe zabarwią się. Nie będzie to pełna intensywność, ale na tyle duża, by podczas szarówki wyraźnie przyciemnić obraz otoczenia.

 

Efekt przyciemniania szkieł fotochromowych będzie wzmocniony na śniegu, nad wodą, czy między jasnymi i szklanymi budynkami. Od jasnych powierzchni, wody, czy gładkich płaszczyzn, promieniowanie UV odbija się tak samo jak światło. Wówczas więcej promieniowania dociera do szkieł i pobudza pigmenty do intensywniejszej reakcji fotochromowej.

Za odbarwianie się okularów fotochromowych odpowiada energia cieplna. Pigmenty fotochromowe potrzebują jej, aby cząsteczki wróciły do kształtu, który nie zatrzymuje światła. Procesowi temu musi również towarzyszyć ustąpienie promieniowania UV. Czyli, kiedy wchodzisz do pomieszczenia, które przez większość roku jest cieplejsze niż na zewnątrz, nie ma promieniowania UV, Twoje okulary fotochromowe w ciągu kilku minut stają się bezbarwne.

 

Zimą działanie okularów fotochromowych zakłóca duża ilość odbitego promieniowania UV oraz niska temperatura.

Jeśli przebywasz długo na zewnątrz, a temperatura spada poniżej 0, okulary wyraźnie się schładzają. Nawet jeśli zmniejszy się nasłonecznie, zacznie zapadać zmierzch, to cząsteczki fotochromowe w Twoich okularach mają mało energii cieplnej, która potrzebna jest do odbarwianie się szkieł. Kiedy wejdziesz do pomieszczenia – szkła muszą się najpierw rozgrzać, by stopniowo stać się przejrzyste.

Im bardziej słupek rtęci spada poniżej 0, tym intensywniej zabarwiają się szkła fotochromowe i więcej czasu potrzebują, by wrócić do przejrzystości. Kiedy tylko nieco się ociepli, działanie szkieł wraca do normy. Optymalna temperatura dla okularów fotochromowych to 0-23 stopni Celsjusza.

 

Marki: 

VEO

EGO

MioControl HD

MioExpert HD

Zoom HD

DuoMax HD

Biuro G2 HD

WorkMax HD

UV-Max

Neochromes

Transitions

© SZAJNA Laboratorium Optyczne, 1991 - 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Soczewki okularowe to wyrób medyczny.

Używaj ich zgodnie z instrukcją użytkowania lub etykietą.