17 kwietnia 2024

Jak przeżyć lato w okularach korekcyjnych?

Jak każda osoba, która nosi szkła, starasz się sobie poradzić z nadmiarem słońca. Kapelusz, czapka z daszkiem, szkła kontaktowe w połączeniu z okularami przeciwsłonecznymi. Czy jednak wiesz, że możesz mieć przeciwsłoneczne okulary korekcyjne? Co więcej, masz bardzo dużo możliwości wyboru. I w żadnym wypadku nie musisz rezygnować z modnego wyglądu. Wejdź zatem do zakładu optycznego i zacznij od wyboru najładniejszej oprawki przeciwsłonecznej. Nie przejmuj się tym, że na ekspozycji okulary mają szkła bez mocy – optyk je zdemontuje i włoży szkła, które mają Twoją korekcję. Jeśli w oprawkach znajdują się szkła lustrzane, albo w ciekawym kolorze – nie obawiaj się, możesz mieć bardzo podobne szkła korekcyjne. Jakie zatem szkła możesz mieć?

 

Szkła polaryzacyjne  – najwygodniejsze okulary z efektem kontroli rozbłysków

Szkła polaryzacyjne są wyspecjalizowanym rodzajem szkieł przeciwsłonecznych. Filtry polaryzacyjne, stworzono do celów fotograficznych, aby na zdjęciach rozbłyski nie przesłaniały fotografowanych obiektów. Filtry polaryzacyjne stosuje się w okularach przeciwsłonecznych, aby redukować oślepiające człowieka odblaski. Utarło się, że są to szkła okularowe dla kierowców, wędkarzy i żeglarzy. W samochodzie i nad wodą odblasków jest bardzo dużo. Odblaski dokuczają również pieszym przemieszczającym się w mieście. Nowoczesna architektura wykorzystująca szkło, metal i inne błyszczące powierzchnie, zaparkowane i przejeżdżające pojazdy wypełniają ulice odblaskami. Rozbłyski i odbicia światła męczą wzrok, a także oślepiają i stanowią zagrożenie chociażby podczas przechodzenia na drugą stronę ulicy. W okularach polaryzacyjnych zyskuje się zatem dwie ważne korzyści – przyciemnienie i ochronę przed promieniowaniem UV oraz kontrolę odblasków, która wpływa na wrażenia wzrokowe i bezpieczeństwo. Szkła polaryzacyjne mogą być wykonane dla wszystkich niemal typów korekcji: „plusy”, „minusy”, „cylindry” ale i szkła wieloogniskowe (progresywne), dwuogniskowe bez widocznego segmentu do bliży, szkła zmniejszające zmęczenie oczu (wsparcie akomodacji). Na szkłach polaryzacyjnych można zastosować powłoki lustrzane.

 

Soczewki fotochromowe – okulary uniwersalne

Soczewki fotochromowe są najbardziej znanym rodzajem przeciwsłonecznych szkieł korekcyjnych. To bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ ochrona przed słońcem pojawia się sama, wtedy, kiedy jest taka potrzeba. Pod wpływem promieniowania UV zwykłe okulary korekcyjne stają się okularami przeciwsłonecznymi. Chronią użytkownika przed promieniowaniem UV i światłem niebieskim. Jak każda technologia jednak i ta ma swoje ograniczenia. Po pierwsze typowe szkła fotochromowe nie działają w samochodzie. Do prowadzenia samochodów przeznaczone są specjalne szkła fotochromowe, które zabarwiają się pod wpływem światła widzialnego. Mają zabarwienie wstępne na poziomie 15%, w samochodzie zabarwia się do 50%, w pełni kolor uzyskają dopiero w otwartej przestrzeni. Podczas doboru oprawy do szkieł fotochromowych konieczny jest balans, który zapewni atrakcyjny wygląd zarówno w niezabarwionych ja i w zabarwionych szkłach. Co istotne, szkła fotochromowe można mieć zarówno dla klasycznych wad wzroku, jak i w opcji dwuogniskowej, dużych mocy, oraz w wersji progresywnej czy ze wsparciem akomodacji. W takich okularach warto zadbać o powłoki antyrefleksyjne, które podnoszą trwałość szkieł, można sięgnąć po powłokę zmniejszająca ilość odblasków Drive Control.

 

Soczewki barwione  – Proste rozwiązanie, modny wygląd okularów

Większość szkieł plastikowych można barwić. To najprostsze dostępne rozwiązanie dla większości szkieł korekcyjnych. Optyk podpowie, czy rodzaj szkieł, które nosisz będzie dobrze wyglądać barwiony. Dostępna w SZAJNA paleta barwień pozwala dobrać niemal każdy kolor i intensywność. Możliwe jest nawet zabarwienie szkieł korekcyjnych gradualnie lub na 2 kolory. Szkła barwione zmniejszają intensywność światła, niektóre z kolorów poprawiają wrażenia wzrokowe. Użytkownik otrzymuje ochronę przed promieniowaniem UV. Szkła barwione należy zabezpieczyć powłoką antyrefleksyjną, która zwiększy trwałość. Optymalnym rozwiązaniem jest wybór powłoki Drive Control, która chroni szkła przed uszkodzeniami, łatwo się czyści, ma atrakcyjny fioletowo-niebieski odbłysk, oraz co najważniejsze, zmniejsza rozbłyski. Szkła z powłoką Drive Control funkcjonalnie zbliżają się do szkieł polaryzacyjnych.

 

Marki: 

VEO

EGO

MioControl HD

MioExpert HD

Zoom HD

DuoMax HD

Biuro G2 HD

WorkMax HD

UV-Max

Neochromes

Transitions

© SZAJNA Laboratorium Optyczne, 1991 - 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Soczewki okularowe to wyrób medyczny.

Używaj ich zgodnie z instrukcją użytkowania lub etykietą.