18 kwietnia 2024

Jak rozpoznać wadę wzroku u dziecka w wieku szkolnym?

Okres szkolny to czas, kiedy dziecko zaczyna używać wzroku inaczej niż dotąd, a wyraźne i komfortowe widzenie może zaważyć na jego przyszłości. To moment, kiedy wielu małych pacjentów zaczyna nosić okulary. Dlaczego tak się dzieje?

 

Do czasu pójścia do szkoły, problem ze wzrokiem dziecka może umknąć opiekunom i lekarzom. Zwłaszcza rodzicom, którzy nie mają problemów ze wzrokiem, trudniej jest skojarzyć zachowanie dziecka z wadą wzorku. Częste potykanie się, wpadanie na meble lub problemy ze złapaniem piłki, łatwo zinterpretować jako „niezdarność” lub „nieuważność”. Mrużenie oczu, częste pocieranie powiek, przybliżanie się do książek lub telewizora, czy też narzekanie na bóle głowy, kojarzone są z nadużywaniem urządzeń elektronicznych. Powodem jednak może być wada wzroku. Dlatego przed pójściem do szkoły, konieczna jest wizyta u okulisty.

 

Jeśli dziecko nie odbyło takiej kontroli, a ma problemy z nauką, charakter pisma jest brzydki, często robi błędy i nauczyciele zwracają uwagę, że mały uczeń jest niezdyscyplinowany – najwyższy czas sprawdzić wzrok. Być może dziecko nie widzi dobrze z bliska, stąd niechęć do czytania książek i niespokojne zachowanie przy dłuższej pracy z zeszytem w szkole. Popełnianie błędów przy przepisywaniu z tablicy, również może być spowodowane złym widzeniem.

 

W wieku nastoletnim jest większe prawdopodobieństwo, że dziecko samo zauważy, że widzi gorzej niż rówieśnicy i samo o tym poinformuje. Często jednak strach przed wykluczeniem ze środowiska i wyśmiewaniem z powodu okularów jest większy, niż potrzeba dobrego widzenia. Zatem jeśli u nastolatka pogorszyły się oceny, lub częściej mruży oczy, żeby dostrzec coś z daleka – czas wybrać się na kontrolę.

 

Nie ma potrzeby obawiać się o bezpieczeństwo w przypadku użytkowania okularów przez dzieci. Lekkie, plastikowe soczewki okularowe nie potłuką się podczas zabaw czy lekcji W-Fu. Jeśli dziecko jest szczególnie aktywne, warto rozważyć okulary z soczewkami z materiałów o podwyższonej odporności na uderzenia. Aby zapewnić jak najlepszą jakość widzenia, warto rozważyć soczewki z powłokami antyrefleksyjnymi. Eliminują odbicia światła, nie tylko od komputera, ale również od lampki na biurku. Widzenie jest zdecydowanie bardziej przejrzyste, niż w przypadku soczewek tylko utwardzonych. Jeśli dziecko ma dużą wadę wzroku, można wykonać soczewki cieńsze i lżejsze. Wpływa to głównie na estetykę okularów dziecka, co w konsekwencji może oddziaływać na jego samoocenę i samopoczucie.

 

Kiedy wybrać się na kontrolę? Jak zostało wspomniane wcześniej – na pewno przed pójściem do pierwszej klasy. Dobrze jest powtarzać kontrole co rok, a minimum co dwa lata – dotyczy to zarówno dzieci jak i dorosłych. Oczywiście, jeśli specjalista zleci częstsze kontrole, należy się ich trzymać, tak samo jak zaleceń dotyczących okularów oraz ćwiczeń. Im wcześniej wykryta wada oraz trzymanie się zaleceń, tym większe prawdopodobieństwo na zagwarantowanie dziecku dobrego rozwoju i widzenia.

 

mgr inż. Katarzyna Kozłowska-Drygała

optometrysta

NO16313

 

Marki: 

VEO

EGO

MioControl HD

MioExpert HD

Zoom HD

DuoMax HD

Biuro G2 HD

WorkMax HD

UV-Max

Neochromes

Transitions

© SZAJNA Laboratorium Optyczne, 1991 - 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Soczewki okularowe to wyrób medyczny.

Używaj ich zgodnie z instrukcją użytkowania lub etykietą.