17 kwietnia 2024

Okulary progresywne i biurowe – duet idealny

Szkła progresywne pozwalają widzieć na każdą odległość w jednej parze okularów. Swoboda, jaką dają jest nieporównywalna z innymi rozwiązaniami. Soczewki progresywne przywracają przyjemność z robienia zakupów, prowadzenia samochodu, spędzania czasu na ulubionych aktywnościach.

 

Szkła progresywne zbudowane są w ten sposób, że mają w sobie trzy strefy widzenia – dal w górnej części soczewki, odległości pośrednie po środku i bliż w dolnej części szkła.

Korzystanie z obszarów widzenia na odległości pośrednie i blisko wymaga ograniczenia naturalnego wodzenia wzrokiem i zastąpienia go dyskretnym ruchem głowy. W większości codziennych sytuacji osoba korzystająca ze szkieł progresywnych nie dostrzega tej zmiany. Tymczasem w pracy używamy wzroku w nieco inny sposób.

 

Statystyczny Polak najczęściej pracuje w pomieszczeniu, przy statycznym stanowisku, które zaopatrzone jest w wiele elementów koniecznych do realizacji zadań. Na kasie, przy komputerze, w klasie, warsztacie czy przy taśmie produkcyjnej, potrzebne jest szybkie omiatanie wzrokiem całego swojego miejsca pracy. Większość czynności wymaga skupiania wzorku na krótkie i średnie odległości.

 

W takim przypadku większą swobodę oferują tak zwane szkła biurowe. Ich nazwa pochodzi od  pracowników biur, którzy zgłaszali potrzebę większej swobody pracy wzrokiem na odległościach bliskich i pośrednich. W praktyce jednak okazuje się, że podobne potrzeby wsparcia wzroku posiadają inne grupy zawodowe, dlatego dziś nazwę tę stosuje się umownie do grupy szkieł przeznaczonych do wykorzystania w pomieszczeniach.

 

Czym szkła biurowe różnią się od szkieł progresywnych? Najważniejszą różnicą jest to, że nie ma w nich korekcji do dali. Użytkownik otrzymuje szkła o szerokich polach widzenia na odległości pośrednie i blisko.

Odległości pośrednie mogą dla jednej osoby oznaczać odległość 2 metrów, dla innej 4 metrów, a dla innej nawet 6 metrów. Szkła biurowe pozwalają optykowi dopasować zasięg widzenia do potrzeb pacjenta.

 

Okulary biurowe nie zastąpią okularów progresywnych. Nawet połączenie pary okularów tylko do dali i do pomieszczeń nie rozwiązuje potrzeby  łatwego czytania w różnych sytuacjach poza pomieszczeniami. Dlatego najbardziej funkcjonalny zestaw to para okularów progresywnych do ogólnego zastosowania, oraz dodatkowa para okularów do pracy w pomieszczeniach. Szkła progresywne najlepiej dobrać fotochromowe, aby na zewnątrz zabarwiały się i chroniły wzrok przed nadmiarem światła i promieniowaniem UV.  Należy też wybrac odpowiedni antyrefleks, aby szkła były chronione przezd uszkodzeniami i dobrze sie ich uzywało. Najlepszym antyrefleksem do szkieł progresywnych fotochromowych powłoka Diament Plus. Soczewki okularowe do pracy w pomieszczeniach najlepiej wzbogacić o z powłokę antyrefleksyjną LED Control, chroniącą przed promieniowaniem niebieskim, które emitują urządzenia elektroniczne i sztuczne oświetlenie.

 

W salonach optycznych dostępne są promocje na duety szkieł progresywnych VEO i biurowych. O szczegóły zapytaj w swoim salonie optycznym.

 

Marki: 

VEO

EGO

MioControl HD

MioExpert HD

Zoom HD

DuoMax HD

Biuro G2 HD

WorkMax HD

UV-Max

Neochromes

Transitions

© SZAJNA Laboratorium Optyczne, 1991 - 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Soczewki okularowe to wyrób medyczny.

Używaj ich zgodnie z instrukcją użytkowania lub etykietą.