08 maja 2024

Zdradzamy jak wybrać odpowiednie okulary progresywne

Po czterdziestce możemy mieć wrażenie, że nasza ręka jest zbyt krótka, by odsunąć tekst na odległość, w jakiej da się go przeczytać.  Mogą pojawić się problemy z korzystaniem z komputera, smartfona, robieniem zakupów czy prowadzeniem samochodu. To moment, kiedy po raz pierwszy rozważa się zakup okularów progresywnych. Sugeruje to okulista, optometrysta oraz optyk. Jak zatem podejść do tematu, by być zadowolonym z zainwestowanych pieniędzy? Jak rozpoznać najlepsze rozwiązanie, skoro w ofercie jest tyle różnych szkieł progresywnych?  Czym poszczególne szkła progresywne różnią się od siebie?

 

Szkła progresywne są zawsze uniwersalne

W każdych okularach progresywnych zawierających soczewki progresywne można czytać, korzystać z komputera i widzieć na duże odległości. Jednak jako producent zaobserwowaliśmy, że pacjenci w różny sposób odbierają te same szkła. Okazało się, że czynnikiem różnicującym odbiór szkieł, jest styl życia pacjenta. Dlatego, po analizach i badaniach, wprowadziliśmy do swojej oferty różne typy szkieł progresywnych. Różnią się od siebie szerokościami pól widzenia oraz dynamiką przyrostu mocy. Dla użytkownika oznacza to, że okulary progresywne są dedykowane do pewnych czynności bardziej, a do innych mniej.  Zakładając, że przeciętnie człowiek jest aktywny 18 godzin na dobę, warto przeanalizować, ile godzin dziennie spędzamy: tu powinno być zdjęcie "szkla-porogresywne-styl-zycia"

 

 

Jeśli okaże się, że jakaś czynność przeważa – warto wybrać sprofilowane szkła progresywne jak np. VEO Expert dla osób, które dużo czytają i jeżdżą samochodem. Jeśli jednak przeważa praca przy komputerze – lepszym rozwiązaniem będzie VEO Ultra. W przypadku, kiedy aktywności się równoważą – można sięgnąć po okulary ze szkłami typu VEO Alinea lub VEO Comfort, które są łatwe w użyciu, uniwersalne i sprawdzają się u początkujących użytkowników. Oto przykłady takich zróżnicowanych potrzeb: tu powinno być zdjęcie "szkla-progresywne-wybor"

 

 

Przeciwsłoneczne okulary progresywne

Oprócz wyboru typu soczewek progresywnych, dobrze zastanowić się nad potrzebą ochrony przed słońcem. Okulary progresywne trudno zastąpić takim rozwiązaniem jak soczewki kontaktowe i zwykłe okulary przeciwsłoneczne, bo znów pojawi się problem z czytaniem i obsługą np. smartfona. W wielu zakładach dostępne są promocje na przeciwsłoneczne okulary progresywne. Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest posiadanie 2 par okularów progresywnych – jednej bezbarwnej, drugiej np. polaryzacyjnej. Absolutnym minimum są natomiast szkła fotochromowe, które pod wpływem słońca zabarwiają się i działają jak okulary przeciwsłoneczne.

 

Powłoki antyrefleksyjne w okularach progresywnych

Szkła w okularach progresywnych wykonane są z tworzywa optycznego, które jest wrażliwe na uszkodzenia. Podczas wyboru okularów progresywnych warto zwrócić uwagę na powłokę antyrefleksyjną. Nowoczesne powłoki zabezpieczają szkła przed uszkodzeniami, ułatwiają czyszczenie, przyspieszają znikanie zaparowania z powierzchni. Ponadto istnieje możliwość wyboru nie tylko powłoki, która sprawi, że szkła będą bardziej przejrzyste (Diament Plus), ale i takiej, która np. chroni wzrok przed światłem niebieskim (LED Control) lub zmniejsza rozbłyski i efekt oślepienia podczas prowadzenia samochodu (Drive Control).

 

Funkcje powłok antyrefleksyjnych: tu powinno być zdjęcie "powloki"

 

Marki: 

VEO

EGO

MioControl HD

MioExpert HD

Zoom HD

DuoMax HD

Biuro G2 HD

WorkMax HD

UV-Max

Neochromes

Transitions

© SZAJNA Laboratorium Optyczne, 1991 - 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Soczewki okularowe to wyrób medyczny.

Używaj ich zgodnie z instrukcją użytkowania lub etykietą.